Korona virüs Döneminde Bir Marka Oluşturmak İçin 5 Strateji..

Salgın Döneminde Düşünceli Bir Marka Oluşturmak İçin 5 Strateji

Korona virüs Döneminde Bir Marka Oluşturmak İçin 5 Strateji..

Korona virüsün tesiri, kriz geçtikten sonra uzun müddet hissedilecek gibi duruyor. Şu anda, bir hayli pazarlama gayreti, tüketicilerin ne yapacaklarını bilmediğinden, vaziyetin belirsizliğinden veyahut markaların böylesine değişken bir ortamda para harcamaktan korkmalarından dolayı boşa gidiyor. Bununla birlikte pandemi hali hazırda tüketici davranışlarını ehemmiyetli ölçüde değiştirmiş vaziyette. İnsanların teknoloji, e-ticaret, canlı yayınlar, e-öğrenim, oyun ve online market alışverişi gibi bir hayli konuda alışkanlıkları değişti.

Startup Fortune‘nun Kurucusu Mervik Haums TheNextWeb’de kaleme aldığı yazısında bir işletme sahibi olarak, pandemi esnasında pazarlama ve marka oluşturma mevzubahis olduğunda bir düşünce farklığına ihtiyaç olduğunu söylüyor. Haums bu vakitlerin, müşterilerin neler yaşadıklarını anlamayı sağlayan değişik bir yaklaşım gerektirdiğini düşünüyor. İşletmelerin, müşterileriyle olan etkileşim biçimlerini değiştirmeleri gerektiğini ifade ediyor

Pandemi dönemini bir kriz dönemi olarak nitelendiren Haums‘a göre kriz bir dayanıklılık testidir, bu yüzden hem kendinizin hem de şirketin enerjisini uzun vadeye yaymak gerekir. Bu yüzden marka oluşturmak için kullanacak taktiklerle enerjiyi vakte yayarak uzun vadede başarılı sonuçlar ele geçirilebilir.

Marka taktiği oluşturma tecrübeme dayanan aşağıdaki beş taktik ile, işletmenin nerede olduğunu daha iyi anlaşılır hale gelecek, böylelikle markanın pandemi krizi esnasında hayatta kalmasını ve büyümesini sağlamak için en iyi eylem tasarısı oluşturulabilecek. Haums kriz döneminde başarılı ve anlayışlı bir marka olmak için ihtiyaç duyulan 5 farklı strateji şöyle izah ediyor.

1. Pazarın Size Ne Söylediğini Dinleyin

İç ve dış etrafı dikkatlice dinleyin ve düşünceli bir şekilde iletişim kurun. Pazarlamanın genel kaidelerinden biri, pazarla eşleşen bir ileti vermektir. Geçmişte başarılı mesajlar verseniz dahi, mevcut vaziyet bu mesajı yine düşünmenizi gerekebilir. Pandemi hasebiyle ülkelerde ekonomik gerileme, yolcu kısıtlamaları devam ettiği için, sosyal mesafe kavramı büyük ehemmiyet taşımakta. Bu yüzden markanın pazarlama iletileri da bu şeylere ait farkındalığı yansıtmalıdır.

İletiler her marka için farklılık gösterse de, izleyicilere bu krizin atlatılacağına ve markanın toplumla beraber ilerleyeceğine inanmaları için bir neden verilmelidir. Sözgelişi Ford‘un ”Built to Lend a Hand” reklam kampanyası, şirketin tüketicilerine ve görevine olan asırlık bağlılığına dayandığını gösteriyor.

2. Halkınıza Yardım Eli Uzatın

Koronavirüsün bize öğrettiği bir şey varsa, o da hepimizin birbirimizi düşünmesi ve toplumun iyiliği için beraber hareket etmemiz gerektiğidir. İster küçük bir kasabada mahalli bir işletme sahibi olun, ister binlerce azası olan çevrimiçi bir azalık sitesi işletiyor olun, müşterilerinize kriz hatıranda yardım etmeye istekli olduğunuzu bildirmek büyük ehemmiyet taşır.

Çok fazla olmak zorunda değildir, ancak destek sunduğunuzu göstermek değişik yollar aramayı düşünmek gerekir. Belki ürün ve hizmetlerden bazıları fiyatsız olarak sunabilir veyahut pandemiden daha kötü etkilenenlerin deşarj olmasında büyük rol oynayan bir hayır müessesenine kârın büyük bir bölümünü bağışlayan bir promosyon yürütebilirsiniz. Bazen, diğer işletmelere yardım etme teşebbüsü bile kendi işinizde büyük bir tesir yaratabilir.

3. Müşteri Her Vakit Önce Gelir

Hepimiz bu global salgının neticeleriyle yüzleşiyoruz. Çoğu kötü olan bu neticelerden daimi söz etmek yapılması şart olan en son şeydir. Her şeyden önce, müşterilerinize karşı onları hiç umursamıyormuş gibi muhtaç ve çaresiz görünmenizi sağlar. Ayrı olarak hali hazırda, müşterilerin endişelenmesi gereken kendi meseleleri varken sizin durumunuz ne kadar önemlidir? Sözgelimi karınızın azalması ile ilgili konuşuyorsanız, bir aile azasını virüs nedeniyle kaybeden biri için bunun rastgele bir önemi var mıdır? Mesul bir şekilde hareket etmeyen markalar, ne yazık ki ki tüketicilerin reaksiyonuyla karşılaşacaktır.

4. Doğruluk ve Dürüstlük Timsali Olun

Kriz dönemlerinde herkes konuşur. Birçoğu fikirlerini gerçeğe dayandırıyor olsa da, konu gerçeği aramaya geldiğinde genel halk kendi başının çaresine bakmak zorunda kalmaktadır. Bu nedenle şirket olarak her zaman dürüst ve etik pazarlama ve marka stratejileri uygulamak gerekir. Ayrı olarak kriz hatıranda müşterilerilere net mesajlar vermek daha da önemlidir. Müşterilerin en savunmasız oldukları vakitlerde müşterilerinden faydalanan işletme olarak bilinmek istemezsiniz.

Sözgelimi, COVID’in başlangıcından bu yana, dünyada birçok yüreksiz tüccar, kullanılmış yüz maskelerini toplamış, yıkamış ve sonra onları halka yeniden satmaya çalışmıştır. Bir marka olarak, hiçbir zaman insanlara bu tarzda satışlar yapmamalısınız.

5. Bir Umut Mesajı Verin

Kriz vakitlerinde umut vermek pozitif enerji yaratmanın mükemmel bir yoludur. Hepimiz bir şekilde bu virüsten etkileniyoruz ve hepimiz bir araya gelip birbirimizin arkasında olduğumuzu göstermeliyiz. Bu sayede insanlar her vakit onları nasıl hissettirdiğinizi anımsayacaktır.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2020, 18:54
banner184
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER