öğlen uykusunun önemi...

öğlen uykusunun önemi...
Yemek saatlerinde zorla yatağa gönderilen küçük cocukların büyüdükleri vakit en çok ihtiyaç duydukları vakit dilimi, öğle uykusu… Pek çok Akdeniz ve Güney ülkesinde uygulanan “Siesta” başka bir öğle uykusu uygulaması Türkiye'de de olmalı mı? Öğle uykusunun çocuklara ve faydaları neler? Öğle uykusu ömrü uzatır mı?

öğle uykusu ne gibi faydalar sağlar?

Öğle uykusu fizyolojik bir olaydır. Kişinin 24 saat "uykuya yatkın olduğu dönemlerden biri de öğle uykusu saatleridir. Yemek uykusu, en az gece uykusu kadar insan vücuduna fayda sağlar. Gece yeteri kadar uyumuş, gündüz de öğle uykusu uyuyan bir uygulama geliştirici, becerilir, düşünme ve problem çözme becerisi hız kazanır.

İnsanlar en çok hangi saatlerinde uyku ihtiyacı vardır ?

Gün iki varsayılan vücut ısısı düşmektedir. Birisi sabaha karşı 03.00 sıralarında, ötekisi ise öğleden sonra 14.00- 15.00 arasında. İnsanların yemek yemeğine ağırlığına bağladığı bu tembellik dönemi, aslında konuşmalı uykuya en meyilli olduğu saat dilimidir. Bu saat aralıkları uykunun en kaliteli olduğu zamandır. Kaliteli uyku, insan vücuduna uzun müddet uyumaktan çok daha yararlıdır.

Genetik etmenlerin uyku üzerinde tesiri var mıdır?

Genetik etmenlerin uyku üzerinde çok büyük tesiri vardır. Bazı insan 13-14 saat uyusa da uykusunu alamaz, bazı ise 4-5 akıllı bir uykuyla günü zinde geçirebilir. Aynı şekilde uykuya dalma ve uyanma kılınma de genetik etmenlerden etkilenmektedir. Bazıları saatte yatıp geç kalkmayı, bazıları erken yatıp erken kalkmayı sever.

En çok kimlerin öğle uykusuna ihtiyacı var ?

Olanağı olan herkesin öğle uykusuna yatması büyük olasıdır. Ancak bilhassa somun saatinde uyumaları gerekmektedir. Küçüklük çağında öğle saatlerinde kaliteli uyku, beyin ve vücut geliştirme için çok ehemmiyetlidir. Burnu tıkalı olan çocukların uykularını tam olarak alamadıkları için, vücutları kavruk kalabilir. Bu tümcelerden de ortaya çıkabileceği gibi uykuda çok ehemmiyetlidir.

Akşam uykusunun müddeti ne kadar olmalıdır?

Çocukların takriben 1-2 saat öğle uykusunda tarifi vardır. Erişkinler içinse 15-20 dakika yeterlidir. Ancak bir takım insanlar geceleri bile uyuyamamaktadır. Bu tip öğle uykusu netlikle önerilmemektedir. Zira gündüz saatlerinde kısa bir süre dahi uyusalar, gece uyumaları çoklaşır.

Bir hayli sıcak ceza “Siesta” nın ehemmiyeti nedir?

Pek çok Akdeniz ve Güney Amerika ülkesinde saat 14.00- 16.00 arasında 'siesta' uygulaması yapılmaktadır. Siesta, sıcak ülkeler için çok doğru bir uygulamadır. Süreli saatlerinde yorgunluğu engellemek için, kısa süre de olsa uykuya saatleri vardır. İnsanlar, uyuşuk bir sekilde çalışacaklarına, uykusunu almış dinç biri çok daha randımanlı olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2020, 01:28
banner184
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER