Tellerde Kurutulan Kazlar Kars dışına gönderiliyor

Kars'ta köylerde kesilen kazlar dışarıda soğukta kurutulduktan sonra kent dışına gönderiliyor.

Tellerde Kurutulan Kazlar Kars dışına gönderiliyor

Kars'ta köylerde kesilen kazlar dışarıda soğukta kurutulduktan sonra şehir dışına gönderiliyor.

Kars'ta, mevsimin ilk karının yağmasıyla beraber kaz kesimleri de başladı. Kesilen kazlar, bir hafta soğuk havada dışarıda tellere asılarak kurutulduktan sonra ambalajlanarak Kars'a dışına gönderiliyor.

Kars'ta 1 sene süresince bin bir emekle yetiştirilen kazar köylerde kesiliyor. Kesilen kazlar temizlenip, tuzlandıktan sonra bir müddet kurtulmak için asılıyor. Kurtulan kazların bir bölümü derin dondurucuya konularak muhafaza edilirken, bir bölümü da ambalajlanarak şehir dışına otobüsler ve kargo aracılığıyla gönderiliyor.

"Soğukta kurutulunca lezzetli oluyor"

Kars'ın Akyaka kazasında kazların kesildikten sonra tellere asılarak kurutulduğuna dikkat çeken kaz yetiştiricisi Kiraz Danyıldız, "Kazlar bozulmasın diye, tadı güzel olsun diye asılıyor. Kazı tandırda pişireceksin. Kesiyoruz 1 hafta tuz da kaldıktan sonra asıyoruz. Kazı önce suya koyup pişiriyorsun, daha sonra fırına koyarak kızartıyorsun. Lezzetli oluyor, bilhassa Kars kazları güzel oluyor" diye konuştu.

"Kaz yetiştiricisine yerinde destek oluyoruz"

Güvensoy Şirketleri Grubuna ait Kar's Otel Genel Müdürü ve Kültür Turizm Bilim Uzmanı Mehmet Duman ise kazları Kars'tan alarak yöre yetiştiricisine destek olduklarını belirtti.

Duman, "Covid sürecinin vermiş olduğu bir dezavantaj mevzubahis, dünya genelinde turizmin etkilenmesiyle birlikte ülkemizde de turizm kötü bir şekilde etkilendi. Buna karşın biz Kars'ın marka değerlerinden olan bilhassa Kars gastronomisi için ehemmiyetli bir öğe olan Kars kazını yeniden aynı şekilde her sene ananesel olarak kırsal kalkınmaya ve yöre halkına destek olmak hesabına kazları alıyoruz. Buradan Ankara'ya göndereceğiz. Oradaki şirketimizde Kovid sürecinden dolayı, herkes kendi tenceresinde kendi fırınında Kars kazının lezzetine varacaktır" dedi.

Mehmet Duman, "Kars kazının özellikle lezzetli olmasının sebebi abuhava ve coğrafya, bu konuda çok ehemmiyet arz etmektedir. Kars'ın, "Kar, ayaz, rüzgar" soğuğu kendi bünyesinde barındırmasıyla Kars kazının endemik nebatlardan ve tabiatla iç içe olmasıyla birlikte daha sonra kesilip ayaza bırakıldıktan sonra kurutulması Kars kazının lezzetli olmasını sağlıyor. Kars kazının olmazsa olmazlarından birisi de yöre halkından alınmasıdır" şeklinde konuştu.

Kars ve köylerinde tabii yollarla kesilerek kurutulan kazlar, lezzetini kaybetmediği gibi kendine has bir tada sahip oluyor.

Kars'ta yetiştirilen kazlar, yetiştiricileri tarafından kışlık ihtiyaçlarının yanı sıra akrabalara gönderilirken, arta kalan kazlar, tanesi 200 ile 250 satılıyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 00:41
banner184
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER