“Twitter bizim gibi medya ambargosu altında olanlar için cazip”

HDP Sosyal Medya üzerinden Twitter ve Facebook’tan gelen soruları yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş , “Twitter, bizim gibi medya ambargosu altında olan bir siyasi hareket için bana çok cazip gelmişti, hızlı büyüyeceğini tahmin etmiştim” dedi.

12 Mart 2015 Perşembe 17:03
“Twitter bizim gibi medya ambargosu altında olanlar için cazip”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Sosyal Medya üzerinden Twitter ve Facebook’tan gelen soruları yanıtladı.
Twitter’ı 2010 yılı sonlarında kullanmaya başladığını belirten Demirtaş, “Bizim gibi medya ambargosu altında olan bir siyasi hareket için bana çok cazip gelmişti, hızlı büyüyeceğini tahmin etmiştim” dedi.
Demirtaş’ın sorulara verdiği yanıtlar şöyle:
Twitter’a bakışı
“Twitter’la, Twitter da siyasetle bu kadar iç içe değildi. Buna rağmen, geniş bir mecra olacağı belliydi. Bir de, bizim gibi medya ambargosu altında olan bir siyasi hareket için bana çok cazip gelmişti, hızlı büyüyeceğini tahmin etmiştim. Bize de çok lazım olacağını o dönemler sezmiştim. Parti yönetimindeki arkadaşlara da hesap açmalarını önermiştim.
“İlk kullanmaya başladığım günlerde, tahminlerin ötesinde geniş ve olumlu bir alan olduğunu gördüm. Bu giderek de arttı. Diğer sosyal medya araçlarını takip edemiyorum. Twitter’ı aşan bir alternatif oluşmadığı sürece daha uzun süre etkin bir sosyal medya aracı olarak da kalabilir.
Ne sıklıkla kullanıyor
“Twitter’ı az kullanabiliyorum, iş yoğunluğunun da giderek atmasıyla takip etmek zorlaşıyor. Daha önceleri edilgen kullanımım fazlaydı, şimdilerde gün içinde toplasak ancak bir yarım saat bakabiliyorum.
“Biraz da özgün, spesifik gelişmeler olduğunda nabzı alabiliyorum. O tür durumlarda daha çok kullanıyorum. Hem seçim yoğunluğu, hem de örgütlenme çalışmalarının arttığı şu günlerde daha az kullanabiliyorum. Genelde telefondan giriyorum. Arabada tablet kullandığım da oluyor.
Yararı
“Bir tür danışmanlık hizmeti alıyorum aslında. Bir çok insan farkına varmadan danışmanlık yapıyor. Bazen bir tweet, bir saatlik bir konuşmanın kaynağını oluşturabiliyor. Danışmanlık ücreti isterler diye çok çaktırmıyorum.
Yaşadığı ilginç olay
“Çekirdekçi Mısto, ben Mustafa Bey diyorum kendisine kısaca, onunla iyi bir elektriğimiz var. Toplumun nabzını çok da iyi tutan bir çekirdekçi, öyle anlaşılıyor.
“Zaman zaman mentionlarından yararlanıyorum. Bu isim şimdi ilk anda aklıma geldiği için onu söylüyorum, onun gibi onlarca, yüzlerce arkadaşımız var. Bana çok yarayan öneriler, eleştiriler yazıyorlar. DM’den yazanlar da oluyor ama DM’yi çok tercih etmiyorum.
“DM’den yazışacak kadar gizli, özel bir şeyim yok, buna gerek de yok. Mentionların önemli bir kısmını da takip etmeye çalışıyorum ama yüzlerce geldiği için kaçırdıklarım oluyordur, arkadaşlar beni affetsin.
Kullanıcılara öneriler
“Zamanın çoğunu tüketen bir araca dönüşmemeli, bununla birlikte nitelikli kullanım gerekir. Tabi ki bir eğlence aracıdır, bu yönlü kullanılmasına karşı değilim, fakat büyük bir yönlendirme platformu olma özelliği kazanıyor Twitter giderek.
“Bu nedenle özellikle Twitter’ı etkili kullanan arkadaşlarımıza; çarpıtmalara, partimizi ve söylemlerimizi negatif yönlendirmeye çalışanlara karşı çok örgütlü hareket etmelerini öneririm.
“Seçim döneminde her kullanıcı kendini bir uzman Twitter’cı gibi görmeli. Kim kendini HDP’li hissediyorsa ve aktif bir kullanıcısıysa mutlaka çok bilinçli bir şekilde kampanyalarımıza, çalışmalarımıza güç vermeli.
“Twitter’ı etkili kullanmak budur bence. Bir kişinin etkili kullanması, hedefe ulaştırmaz, bununla birlikte dünyanın her yerinden binlerce kişi aynı hedefe odaklanıyorsa, bunu TT olmak açısından değil, toplumu doğru bilgilendirmek yönüyle söylüyorum etkili olur. Twitter’ın seçim döneminde bütün medya araçlarımız içinde en etkili araçlardan biri olduğunun bilinerek kullanılmasını rica ediyorum.”
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da sosyal medyanın bir mücadele alanı olduğunu söylemişti.

www.agrininsesi.com

    Yorumlar

TÜMÜ Yazarlar
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
AĞRI İ. Ç. ÜNİVERSİTESİAĞRI MİLLİ EĞİTİM AĞRI VALİLİĞİ
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv