Bu kadarına da pes...

Bu kadarına da pes! Üfürükçü kadın, üç köyde 136 kişiye virüs bulaştırdı

Bu kadarına da pes...

Koronavirüs vakaları Türkiye'de son zamanda büyük bir tırmanışa geçerken, hanelere ziyaretçi kabul edilmemesi ve kalabalık ortamlardan uzak durulması gibi tedbirler her fırsatta dile getiriliyor. Ancak en çok bulaş hala hanelerde yaşanıyor. Filyasyon ekiplerinin saptadıkları bir takım koronavirüs olayları salgının dağılışındaki şuursuzluğu bir sefer daha gözler önüne serdi. Buna şahit olan filyasyon ekipleri ise enteresan olay örneklerini sosyal medyada paylaşıyor. Milliyet gazetesinden Cihat Aslan'ın haberine göre Doğu Karadeniz'de 3 ailenin turşu buluşmasında çok sayıda kişinin koronavirüse yakalandığını twitter hesabından paylaşan doktor, tanık olduklarını anlattı; "Karadeniz'in küçük bir köyünde üç aile geçtiğimiz hafta 'Vaka sayıları yoğunlaştı, en doğalından turşumuzu kaidem da bağışıklığımız gelişsin' diye köydeki büyüklerinin yanına lahana ve fasulye turşusu yapmaya çıkmışlar. Hanelerine geri döndüklerinde birinde semptomlar çıktı. Alan çalışması yaptık. 1-2 pozitif vaka derken, çalışmalarda vakaların kaynağı ve dağılımını bulduk. Temaslılar karantinaya alınıp test2 yapıldı. Bir turşu yüzünden üç aile bulaştırdıkları kişilerle beraber 21 pozitif olay çıktı. İçlerinde kamu müesseseninde müdür, banka çalışanı da vardı. 'Eğitimli insanlarsınız neden bu dönemde toplandınız' diye sorduğumda, 'Turşu bağışıklığı güçlendiriyor o da koronavirüsü yenmemizi sağlıyor o yüzden toplandık' dediler.

ÜFÜRÜKÇÜ TEYZE ÜÇ KÖYÜ ÜFÜRDÜ

Bir de 80 yaşında kör ve yatalak bir amcanın hastaneye kaldırılmasıyla enteresan bir olay yaşandı. Yaşlı amca pozitif çıkınca herkes şaşırdı. Zira haneden hiç çıkmamıştı ve yanına da kimse gitmemişti. Öğrendik ki amcanın vaziyeti kötüye gidince köye üfürükçü şifacı yaşlı bir teyze çağırılıyor. O teyzenin takriben 120 temaslısını saptadık. Bu kişilerden test neticeleri pozitif çıkanların temaslılarıyla birlikte toplamda 136 pozitif vaka çıktı. 3 değişik köyde pozitif vakalarla temaslı yaklaşık 280 kişiyi karantinaya almıştık. Okuyup, üfledikleri arasında çocuklar, kadınlar ve yaşlılar da vardı.

İZOLE OLMASI GEREKİRKEN DÜĞÜNE KATILDI

Eylül ayının başlarında ise daha vahim bir olay yaşadık. Bölgemizdeki bir düğün sonrası güveyin babasının testi pozitif geldi. Filyasyon çalışması sonrası 14 değişik şehirden toplamda 178 temaslı ve gelin-güvey da dahil olmak üzere toplamda 53 pozitif olay belirledik. Olay kaynağını araştırdığımızda ise normalde İç Anadolu'da bir şehirde evinde izole olması şart olan pozitif bir olayın, yakınlarına ayıp olmasın diye kimseye haber vermeden kendi özel aracıyla düğüne geldiğini belirledik. İki değişik akrabasında gece konaklayan, düğün öncesi ve sonrası toplu yemeklere, katılan pozitif olay, ilk başta saklanmıştı. Ancak yaptığımız çalışmada düğün resimlerinden edindiğimiz bilgilerle temaslıları ilave ederken kişiyi listeye ilave edemediğimizi fark ettik. Düğünden iki gün önce PCR testi pozitif çıkmış fakat düğün yeğeninin olduğu için gelmiş. Tutanaklar tutuldu, cezai işlem uyguladık.

İŞLERİ ZARAR GÖRMESİN DİYE KENDİNİ GİZLEMİŞ

Temmuz ayında da 4 kişi yaylada kaçak olarak çalıştırılan bir kahvehanede kumar oynamışlar. İçlerinden biri pozitif çıkınca utana-sıkıla iki kişinin ismini verdi. İlk başta kumar masasındaki dördüncü kişiye erişemedik. İlk iki gün saptadığımız 28 pozitif vakanın hemen peşinden kumar masasının 4. kişisine de eriştik. Bilinen esnaflardan olan kişi, işyeri zarar görmesin diye kendisine gizlemiş. Tabii semptomları başlayınca hastaneye müracaat ediyor ve pozitif. Diğerlerinden 2-3 gün sonra belirleyebildiğimiz bu dördüncü kişi, biz tespit edene kadar takriben, 16 çalışanı ve onların da aile içi temaslarıyla beraber 27 kişinin pozitif olmasına yol açmıştı."

banner184
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER