Hafta Sonu Nereler Açık olacak.

Hafta Sonu Nereler Açık olacak.

Haftasonu yasakları başladı! Hangi işletmeler açık, kimler kısıtlamadan muaf?

Yeni tip corona virüsle (Covid-19) mücadeleye yönelik alınan tedbirler dahilinde yeni bir karara kadar her hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Diğer taraftan sokağa çıkma kısıtlamasından kan bağışçıları muaf tutuldu. Peki kısıtlamada manav, kasap, marketler ne vakit hizmet verecek? Kuryeler çalışacak mı? İşte hafta sonu yasaklarına ait merak edilenler...

Koronavirüsle mücadele önlemleri dahilinde, Türkiye genelinde 7 Aralık Pazartesi saat 05.00'te bitecek 56 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması başladı

Cuma akşamı 21.00'de başlayan kısıtlama pazartesi sabahı saat 05.00'e kadar kesintisiz devam edecek.

KAN VE PLAZMA BAĞIŞÇILARI MUAF

Gerek hastanelerde acil kan bekleyen hastalar gerekse pandemi sebebiyle yoğun bakımlarda immün plazma bağışı bekleyen hastaların sıkıntı yaşamaması için kan ve plazma bağışçıları, hafta sonları için alınan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutuldu.

Kızılay, hafta içi zaman bulamayan yurttaşların hafta sonu kısıtlamaya dahil olmadan bağışta bulunabileceklerini dile getirdi. Hafta sonu kan bağışında bulunmak isteyenlerin, Türk Kızılay’ın www.kanver.org sitesinden alacakları buluşma sonrasında telefonlarına gelen ileti ile kısıtlamaya dâhil olmadan kan bağışı birimlerine müracaat edebilecekleri vurgulandı.

BAKKAL, MANAV VE MARKETLER AÇIK MI?

Kısıtlamanın olduğu cumartesi ve pazar günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları hanelere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek.

FIRINLAR NASIL ÇALIŞACAK?

Kısıtlama sürecinde (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile hudutlu olmak ve araç kullanmamak koşuluyla (özürlü yurttaşlar hariç) yürüme mesafesindeki fırına gidilebilecek.

Fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla yalnızca market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, ekmek dağıtım araçlarıyla sokak aralarında netlikle satış yapılmayacak.

YOLCULAR HES KODUYLA YAPILACAK

Sokağa çıkma kısıtlaması kazançlan müddet ve günlerde (hafta içi ve hafta nihayetinde uygulanacak) aşağıda belirtilen zaruri hallerde şehirlerarası yolculara müsaade edilecek.

ZORUNLU HALLER SAYILACAK VAZİYETLER

Rehabilitasyon olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının veyahut kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi)

Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla birlikte kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, yolcununu gösteren başkaca vesika, bilgi ile ibraz edenler),

ÖSYM tarafından duyuru edilen ve diğer merkezi imtihanlara katılacaklar ve refakatçileri,

Askerlik hizmetini bitirerek yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

Özel veya kamudan günlü sözleşmeye çağrı yazısı olan,

Ceza infaz müesseselerinden salıverilen,

Hayvan Besleme Grubu azaları ile sokak hayvanlarını besleyecek olanlar, ikametinin önü ile hudutlu olmak kaydıyla evcil hayvanlarının mecburi ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar.

LOKANTALAR PAKET SERVİS

Restoran ve lokanta tarzı iş yerleri paket servis haricinde hizmet veremeyecek.

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu cumartesi ve pazar günleri 10.00-20.00 saatleri arasında yalnızca paket servis şeklinde hizmet sunmak üzere açık olabilecek.

KURYELER ÇALIŞACAK MI?

Genelgede ''Ürün ve/veya malzemelerin nakliyesinde veyahut lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve ülke dışı taşımacılık, depolama ve alakalı faaliyetler dahilinde görevli olanlar kural dışı kapsamındadır" denildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2020, 21:37
banner184
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER