Mahsül tarlada kar altında kaldı.

Ağrı'nın Hamur ilçesine bağlı Yoğun Hisar Köyündeki lahana tarlaları, hasadı yapılmadığı için kar yağışıyla birlikte zarar gördü

Mahsül tarlada kar altında kaldı.

Yoğun Hisar köyünde yaşayan lahana yetiştiricileri Resul Berecan ve Gökhan Berecan, yetiştiriciliğini yaptıkları lahanalar bu yıl hasadını yapamadıkları için kar yağışına yakalandıklarını ve bu sebeple lahanaların bu yıl zarar gördüklerini söyledi.

Ağrı merkez ve ilçelerinde etkili olan kar yağışının ardından Hamur ilçesine bağlı Yoğunhisar köyünde çiftçilik yapan Resul Berecan ve Gökhan adlı vatandaşlara ait lahana tarlaları karda zarar gördü. Her yıl lahana ekerek geçimini sağlayan Resul Berecan ve Gökhan Berecan'ın ektikleri lahanalar, kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle tarlada kaldı. Kar altında kalan lahanaları toplayamayan çiftçiler, kısa süreli etkili olan kar yağışı nedeniyle büyük zarar gördüklerini söyledi.

“Yağan kar nedeniyle büyük zarara uğradık“

Tarlalarda bulunan lahanaların yenilemez hale geldiğini ve bu yıl ki emeklerinin boşa gittiğini belirten lahana yetiştiricisi Resul Berecan konuşmasında "Bu sene yağmur çok fazla yağmadığı için lahanalarımız çok geç yetişti. Geç yetişen lahanalarımız soğuk hava ve kar nedeniyle zarar gördü. Büyük zarara uğradık. Yetkililerden bize yardım etmelerini istiyoruz. Lahanalarımıza soğuk vurduğu için hemen hemen hepsi bozuldu. Bu yüzden tarlada kaldı hepsi. Bu yıl lahanalardan hiç verim alamadık. Çiftçilikle uğraştığımız için başka iş yapamıyoruz“ ifadelerini kullandı.

“Lahanaları 1 liradan satsak da kimse almıyor“

Kar altında kalan lahanalar için üzülen çiftçilerden Gökhan Berecan ise, bu sene yağmur yağışının az olmasının zarara uğramalarına neden olduğu dile getirdi. Berecan yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Lahanalarımız kar altında kaldı. Henüz kış ihtiyaçlarımızı karşılayamadık. Lahananın gübre parasını bile çıkaramadık. Ektiğimiz lahanaların yarısı kar altında kaldı. Geriye kalan lahanalar da soğuk havadan olumsuz etkilendi. Lahanaları 1 liradan satsak da kimse almıyor, ya çöpe atacağız ya da tarlada bırakıp hayvanların yemesini bekleyeceğiz." 

bekleyeceğiz." 

banner184
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER