Ağrı Valisi Musa Işın ve Rektör Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut üniversite öğrencileriyle buluştu

Ağrı Valisi Musa Işın ve Rektör Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut üniversite öğrencileriyle buluştu Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde Ağrı Valisi Musa Işın ve Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof.

05 Nisan 2017 Çarşamba 11:21
Ağrı Valisi Musa Işın ve Rektör Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut üniversite öğrencileriyle buluştu
Dr. Abdulhalik Karabulut’un katılımlarıyla “Üniversite Gençliğiyle Buluşma” programı düzenlendi. Kültür ve Kongre Merkezinde bulunan Osmanlı Konferans Salonunda gerçekleşen programa Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri katıldı.

Program’da konuşan Rektör Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut; “Bilimin sevgi ile bütünleştiği bir üniversite için her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olan kardeşlik ve birlik hukuku içinde umudumuz olan siz değerli gençlerimizle birlikte daha iyi bir üniversite hayal ediyorum. Bu hayali gerçeğe dönüştürebilmemiz için akademisyenlerimizle daha özverili bir şekilde çalışıp, genç nesillere çok daha iyi bir eğitim-öğretim, araştırma imkânı sağlamamız lazım. İnşallah birlik içerinde bu ortamı sağlayacağımıza inanıyorum” dedi.

Prof. Dr. Karabulut; “Allah’ın ‘hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu’ sözüne mazhar olan ilim ehli gençler olmalısınız. Hacı Bektaş-ı Veli’nin dediği gibi; ‘ilimden gidilmeyen yol karanlıktır.’dedi.

Üstat Cemil Meriç ‘okumak, anlamak, bilmek gerek. İnsan en çok bilmediğinin düşmanıdır’ sözüne vurgu yapan Pof. Dr. Karabulut, Tolstoy’un; “hayat resmen bizi dört işlemle sınar; gerçeklerle çarpar, ayrılıklarla böler, insanlıktan çıkarır ve sonunda topla kendini der” sözlerine atıfta bulunarak; “gençler aklınız başınıza alın. Vatan hainlerine fırsat vermeyin” dedi.

Bunun en iyi örneğinin15 Temmuz gecesi görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Karabulut konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Batı’nın bugünkü çabaları da yine bize bunu gösteriyor. Ülkemiz üzerinde hain emelleri olan ideolojiler ancak umudumuz olan geçlerin çalışkanlığıyla, bilime ve öğrenmeye verdikleri önemle yenilgi İmam Şafi’ye ‘Fitne Zamanı hakkı tutanı nasıl anlarız’ diye sorduklarında ‘düşmanın oklarını takip ediniz, o sizi Hak ehline götürür’ cevabını vermiştir” dedi.

Vali Musa Işın ise, “Parlamenter Sistem ve Başkanlık Sistemi” başlıklı konuşmasında parlamenter sistemin tarihi ve ilk ortaya çıktığı dönemle ilgili olarak açıklamalarda bulunarak; “burada herhangi bir fikir dikte etme niyetinde değilim, sadece bir tablo ortaya koymaya çalışacağım ve bu tabloyu sizin muhakemenize bırakacağım. Altın çıkarsa alırınız, bakır çıkarsa reddedersiniz” dedi.

Türkiye Siyasi Tarihi ili ilgili önemli noktalara değinen Vali Işın, 1994 yılında Türkiye’nin -8 büyüdüğüne vurgu yaparak siyasi istikrarsızlıkların ülkemizin ilerlemesine engel olduğunu, Amerika, Avrupa, Orta Asya ve Latin Amerika’da birçok ülkenin Başkanlık sistemiyle yönetildiğini söyledi.

Türkiye’nin geçmişte darbeler, ekonomik ve siyasi krizler ile 15 Temmuz gecesini yaşadığını kaydeden Vali Işın; “şahsi görüşüm, refah seviyemizin artması,ülkemizin siyasi ve ekonomik istikrara kavuşabilmesi için siyasi kaosların artık olmadığı Başkanlık Sisteminin Türkiye’nin hayrına olacağını düşünüyorum.”diye konuştu.

Karşılıklı sohbet şeklinde geçen program, üniversiteli gençlerin Vali Musa Işın ve Rektör Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut’a soru sormalarının ardından Rektör Karabulut’un, Vali Işın’a günün anısına teşekkür plaketi takdim etmesi ile sonra erdi. 
İhlas Haber Ajansı
Anahtar Kelimeler: AğrıValiRektör

    Yorumlar

TÜMÜ Yazarlar
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
AĞRI İ. Ç. ÜNİVERSİTESİAĞRI MİLLİ EĞİTİM AĞRI VALİLİĞİ
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv