Ağrı’da kahvehanelerde uygulanan ücretsiz internet sohbet kültürünü tehdit ediyor

Ağrı’da kahvehanelerde uygulanan ücretsiz internet sohbet kültürünü tehdit ediyor Ağrı’da kahvehanelerde yoğun olarak uygulanan ücretsiz internet ağı Wifi yıllardır süregelen sohbet kültürünü yok ediyor.

08 Nisan 2017 Cumartesi 12:12
Ağrı’da kahvehanelerde uygulanan ücretsiz internet sohbet kültürünü tehdit ediyor
Ağrı merkezde son zamanlarda ücretsiz internet ağı olarak bilinen Wifi ile vatandaşlara hizmet eden kahvehanelerin sayısı oldukça fazla. Hemen hemen her kahvehanede Wifi bulunuyor. Bu durumdan oldukça memnun olan vatandaşlar saatlerce oturup ya telefonlarıyla yâda yanlarında taşıdıkları bilgisayar ve ya tablet gibi cihazlarla zaman harcıyor. Kentte oldukça yaygın olan kahvehane kültürü wifi tehdidi altında. Geçmişte kahve hanelerde insanlar masaların etrafında oturup çay içerek sohbet ederken, son zamanlarda artık vatandaşlar ellerine aldıkları telefonlarla saatlerce kafalarını kaldırmadan internette dolaşıyor. İşin en acı tarafı ise Kahvehane kültürünü yok eden bu uygulamadan hem vatandaşlar memnun hem kahvehane işletmecileri.

Nevzat Güngör Caddesinde kahvehane işleten Kemal Sime adlı vatandaş gençler için Ağrı’ya Wifi hizmetini ilk kendisinin getirdiğini söyledi. Vatandaşlar için oldukça önemli bir hizmet olduğunu ı dile getiren Sime parası olmayan vatandaşların gidip internet kefelerde oturup yarım saat sonra kalktığını belirtti. Gençlerde akıllı telefon olduğunu ancak çoğunun interneti olmadığını, yaptıkları bu hizmetten dolayı çok sayıda müşterilerinin arttığını vurgulayan Sime; “Ben bunu gençler için getirdim ve çok şükür bizim memlekette de baya yayılmış. Ağrı’ya ilk getiren ben oldum ve bu bir yıl sonra yayılmaya başladı. Şimdi hangi kahvehaneye bakarsanız var, neden daha önceden biz bunları getirmedik, daha farklı şeyler getirmiyoruz. Kışı zor gecen soğuk bir memleket. Geneli öğrenci çalışmıyor ve bunun yanı sıra müşteride artıyor. Çok şükür Allaha, bizi Ağrı’da şuan tanımayanda yok, wifi ile birlilikte ortam değişti daha da güzel oldu. Ayrıca bana Wifi kemal diyorlar” dedi.

İşletme Caddesi’nde kahvehane işletmecisi olan Emre Kaplan adlı kahvehane sahibi, kahvehaneye gelen kesimin çoğunluğu gençlerden oluştuğu için böyle bir uygulamayı hayata geçirdiklerini ve bu şekilde müşterilerinin arttığını ifade etti. Müşterilerin saatlerce masalarda oturup ücretsiz internete bağlandığını aktaran Kaplan; Çay kahvehanelerde daha uygun olduğu için geliyorlar. Wifi için gençler sürekli gelip takılıyorlar, zaten kurma amacımızda bu” diye konuştu.

Müşterilerden Emre Taşdemir ise kahvehaneye gelip bazen 6-7 saat oturduklarını telefonlarla internete bağlandıklarını bu şekilde işlerini hallettiklerini belirtti. Taşdemir; “Oturuyoruz çayımızı içip sohbet ediyoruz. İnternet kefelere gitmektense kahvehaneler daha iyi. İnternette telefonlarımızla bağlanıyoruz. Arkadaşlarımızla sohbet ediyoruz, zamanımız iyi geçiyor” şeklinde konuştu.

Bir diğer müşteri Ali Alptekin, kahvehanelerde oturmamanın Kefelerde oturmaktan daha yararlı ve daha ekonomik olduğunu söyledi. Alptekin; “En azından çaya 50 kuruş veriyoruz. Saatlerce Wifi’den internete bağlanıyoruz. Arkadaşlarımızla samimi bir ortamımız var. Eskiden geldiğimizde kahvehanelerde wifi yoktu. Bir süre muhabbet ettikten sonra sıkılıyorduk. Sürekli aynı muhabbetleri ediyorduk. Zaten erkek olduğumuz için genelde kavga muhabbetleri açılır, sıkılırsınız. En azından kahvehanelere gelirsiniz Wifi ‘den kız arkadaşlarınızla konuşursunuz. İnterneti olmayan arkadaşlar içinde çok yararlı bir şey” şeklinde konuştu.

 
İhlas Haber Ajansı
banner100
Anahtar Kelimeler: Ağrıkahvesohbettehdit

    Yorumlar

banner150
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
AĞRI İ. Ç. ÜNİVERSİTESİAĞRI MİLLİ EĞİTİM AĞRI VALİLİĞİ
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv