Ağrı’dan Irak’a Hint horoz ve tavuklarını ihraç edecek

Ağrı’dan Irak’a Hint horoz ve tavuklarını ihraç edecek Ağrı’da yaşayan bir vatandaş yumurtalarını Konya’dan getirdiği Hint cinsi tavuk ve horozları Irak’a ihraç etmeye hazırlanıyor.

13 Nisan 2017 Perşembe 12:37
Ağrı’dan Irak’a Hint horoz ve tavuklarını ihraç edecek

Ağrı’da yaşayan bir vatandaş yumurtalarını Konya’dan getirdiği Hint cinsi tavuk ve horozları Irak’a ihraç etmeye hazırlanıyor.
Ağrı’da bir kamu kuruluşundan emekli olan ve çocuğunun merakı ile tavuk ve horoz beslemeye başlayan Fuat Yontar, internetten yaptığı araştırma sonrası Konya’dan yumurta getirmeye karar verdi. Hint cinsi civcivleri oldukça beğenen Yontar, getirdiği 200 civciv ile işe başladı. Yaklaşık 60 santim boyunda 6 kilo ağırlığında olan tavuklar 100 lira ve horozlar 150 liradan alıcı buluyor. Layt ve Bırama isimli paçalı iki ırk horozu olan Fuat Yontar, Ağrı’da aynı ırk tavukların civcivlerini büyüterek her geçen gün kümesini büyüttü.
Hayvanları internete koyduktan sonra Irak’tan yumurta siparişi aldığını önümüzdeki günlerde yumurtaları ihraç edeceğini ifade eden Yontar "Oğlumun merakı ile civciv makinası alarak bu işe başladık ve bu sevgimiz yavaş, yavaş ticarete döküldü. Ağrı’da mevsim şartları nedeni ile büyük zorluklar yaşadık ama hiçbir zaman bu sevgimizden vazgeçmedik" ifadelerini kaydetti.
Ağrı’da yumurta sıkıntısı yaşadıkları için internetten araştırma yaparak bu civcivleri bulduğunu vurgulayan Yontar "Konya’dan getirdiğim 200 yumurtadan 25’inde civciv çıktı. Çünkü tüm yumurtaları otobüsle getirmek zorunda kaldım. Bu yumurtalarda hassas olduğu için hepsinde civciv çıkaramadık. Çıkan civcivleri çocuğumuz gibi büyüterek ilginç bir ırkı ilimize getirmiş olduk. Şimdi görenler oldukça şaşırıyor" dedi.
Civciv makinesini yer olmadığı için evinin salonuna bırakmak zorunda kaldığını aktaran Yontar, "Eşimle de sorun yaşıyoruz, yerimiz yok, o yüzden makinemizi salonumuza bıraktık. Salonda civcivleri çıkartıyoruz. Ağrı kış memleketi, bu senede çok çetin geçti. O nedenle makinemizi evin salonuna bıraktık. Şuanda 18 tane horoz, 26 tavuk, 300 tane civcivimiz mevcut bu sayı her geçen gün artacak. Artık Konya’dan yumurta getirmiyoruz. Bunlar Bırama cinsleridir. İnternetten araştırdığımda esas ırkları bırama horozlarını Hindistan’dan Amerika’ya götürüp bunları çoğaltmışlar. O şekilde dünyaya dağılmaya başlanmış. Horozlarımız normal kilo olarak 5 ile 6 kilo. Köy tavukları en fazla 2 buçuk kilo geliyor. Normal olarak Bırama horozları 5 buçuk kilo civarında. Tavukları da 4 ile 4 buçuk kilo arasında değişiyor. Ama iyi bakıldığında 9 kiloya kadar çıkıyor. Benim horozum Şahin tarttığımda 9 kilo geliyor" şeklinde konuştu.

kaynak: haberdeyiz.net 

banner100
Anahtar Kelimeler: AğrıIrakhayvanihraç

    Yorumlar

banner150
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
AĞRI İ. Ç. ÜNİVERSİTESİAĞRI MİLLİ EĞİTİM AĞRI VALİLİĞİ
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv