banner154

AHMET GENÇ RÖPÖRTAJ SERİSİNE BAŞLADI

Ağrı Sağlık Sen Başkanı Fevzi Mağal SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE KATKI SUNACAĞIZ Ağrı Haber Merkezi bünyesinde bulunan medya organları adına geçtiğimiz günlerde Ağrı Sağlık Sen Başkanlığına seçilen Fevzi Mağal’ı ziyaret ederek kısa bir ziyaret ve söyleşi gerçekleştirdik.

AHMET GENÇ RÖPÖRTAJ SERİSİNE BAŞLADI
Ağrı Haber Merkezi bünyesinde bulunan medya organları adına geçtiğimiz günlerde Ağrı Sağlık Sen Başkanlığına seçilen Fevzi Mağal’ı ziyaret ederek kısa bir ziyaret ve söyleşi gerçekleştirdik.
Yönetimi ile birlikte hayırlı olsun ziyaretlerini kabul eden bunun yanı sıra sağlık alanındaki sorunları ve çözümler için kafa yoran Ağrı Sağlık Sen yönetimine ‘Hayırlı Olsun’ dileklerini sunduktan sonra bir yandan çayımızı yudumluyor diğer yandan seçim sürecini soruyoruz.
Fevzi MağalOldukça yorucu bir süreç geçirdik ancak kardeşçe bir yarış oldu. Sonuçta kazanan Ağrı ve sağlık camiası oldu. Kimseyi kırmadan rahatsız etmeden zor bir süreci kazasız belasız atlattık. Ben ve ekibim bu yola çıkarken birbirimize söz verdik ve bugün aynı ekiple yola devam ediyorum. Seçim süreci artık bitti ve bizler şuanda Ağrı Sağlık-Sen’e üye herkesin başkanıyız ve kesinlikle bize oy veren yada vermeyenler arasında hiçbir fark yoktur.
Peki nasıl bir sendika devraldınız ?
Fevzi MağalBizden önceki tüm arkadaşlara yaptıkları çalışmalar nedeni ile teşekkür ediyorum. Sendikayı 900 üye arkadaşımız adına devraldık ve kısa sürede yaptığımız çalışmalarla son 1 ayda bu rakamı 1400’e çıkardık. Mayıs ayı içerisinde hedefimiz 2000 kişiye ulaşmak. Bu konuda tüm arkadaşlarımız büyük bir özveri ile çalışıyorlar. Hepsine çalışmalarından dolayı minnetarım

Ağrı’da bildiğiniz gibi sağlık sorunu en büyük sorun olarak görülüyor. Her gün onlarca hasta Erzurum’a sevk ediliyor. Yeni hasta binasının bu yıl açılacağı söyleniyor. Bu konuda bir çalışmanız var mı ?
Fevzi MağalSeçildiğimiz günden bugüne Sağlık Sen Genel Merkezi, Ak Parti Ağrı Milletvekili Cesim Gökçe ve İl Başkanı Kemal Atmaca ile çok iyi ilişkiler içerisindeyiz. Sorunların çözümü noktasında sürekli bilgi alış verişinde bulunuyoruz. Bu konu da genel başkanımız, milletvekilimiz ve il başkanımız sağ olsun bize büyük destek veriyor. Seçildiğimiz günden sonra kendilerini ziyaret ederek projelerimizi ve Ağrı’daki sorunları aktardık. Bu konu da herkes çok duyarlı ve ellerinden geleni yapıyorlar. Bu sorunları bakanlık düzeyinde dile getirdik. Bir Ağrılı olarak her gün onlarca ambulansın bırakın Erzurum’u Kars’a bizden çok sonralar il olan Iğdır’a gitmesini hazmedemiyorum. Bu konuda kimlerin kapısını çalmamız gerekiyorsa çalacağız. Bu sorunun bir an önce çözülmesi lazım. Ağrı halkı bunu hak etmiyor.
 
Yeni Hastane binasının açılması sağlıkta bir rahatlama oluşturur mu ?
Fevzi MağalYeni hastane binasının açılması elbette ki Ağrı’da bir çok sorunun çözülmesini sağlayacaktır. İnşallah bu yıl hastane binasının bitirilmesi planlanmaktadır. Ancak hastanelerin tek çatı altında toplanmasına karşıyız. Kamu Hastaneler Genel Sekreterinin bu konu ile ilgili alakalı olan herkese danışarak bu planlamayı yapmasını istiyoruz.  Bu bizce yanlıştır. Geçmiş yıllarda Ağrı’da 1 hastane vardı 2017 yılı itibari ile yine 1 hastane olması planlanmaktadır. Bu yanlıştan dönülmesini bekliyoruz. Bizce Ağrı’da 2 hastane olması gerekiyor bu hastanelerin başhekimlik ve müdürlüğü de ayrı olması gerekiyor. Eskiden hastanelerimiz 6-7 milyon ciro yapıyordu şuan 4 milyon ciro yaptığında herkes seviniyor. Hastanelerin ayrı olması 2 ayrı ciro olmasını da sağlayacaktır. Bu sayede hem şehir içinde hem de şehir dışında iki hastane olacak vatandaş istediği hastaneyi seçecektir. Şuan ki binalarda boş kalmamış olacaktır
Sağlıkta binaların fiziki yapısını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Fevzi Mağal  Ağrı Kadın Doğum Hastanesi şuanda içler acısı bir halde. Tüm bina dökülüyor ve bakımsız bir halde. Yine Ağrı Halk Sağlığı’na bağlı Aile Toplum Sağlığı Merkezleri ve bazı sağlık ocakları harap halde ve personel içinde durmak istemiyor. Buraların kısa sürede elden geçirilmesi gerekiyor. Bu binalarda ne doktor ne personel ne de vatandaş rahat etmiyor. Türkiye sağlıkta çağ atlarken buraların unutulmaması gerekiyor. 
 
Özellikle son dönemde sağlıkta yönetici sıkıntısı yaşanıyor. Kimse yöneticilik yapmak istemiyor yada isteyenler liyakatli çıkmıyor. Her 6 ayda bir hastane yöneticisi ve müdürü değişiyor. Bunu neye bağlıyorsunuz?
Fevzi Mağalİlimizdeki mevcut koşulların sıkıntılı olması nedeni ile özellikle il dışından gelen doktorlar burada idareci olmak istemiyor. Aklında gitmek olan bir çok kişi idareci olmaktan kaçınıyor. Bizler bu ilde sürekli değişimin yaşanmaması için Ağrılı idarecilerin olmasından yanayız. Ancak dürüst ve çalışkan Ağrılıların bu işlere talip olması gerekiyor. Bizim gönlümüz yerli idarecilerin olmasından yanadır. Ayrıca Ağrı sağlık camiasında döner sermaye ve performans ücretleri hak ettikleri şekilde ödenmiyor. Bu düzeltilmesini istiyoruz.Çünkü bu ücretleri çalışanların performansını yakından etkiliyor.
 
16 Nisan Referandumunda sizin ve üyelerinizin oyu ne olacak ?
 
 Fevzi MağalBu referandumda Memur-Sen olarak oyumuzu daha önceden açıklamıştık. Bizlerde Ağrı Sağlık Sen camiası olarak güçlü bir Türkiye için sandıklara giderek tüm üyelerimizle ‘Evet’ oyu kullanacağız. İnşallah bu referandumla birlikte Türkiye’nin önü açılacak ve hızla büyüyecektir. Bizlerde tüm üyelerimizle bu sürece destek olmak için sandığa giderek ‘Evet’ oyu kullanacağız. 
 
kaynak: haberdeyiz.net
Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2017, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER