banner171

İNTERNET YASASININ ÇIKMASINI BEKLİYORUZ.....

Türkiye’nin önde gelen medya gruplarından İnternet Haber Medya Grubu bu hafta kapılarını Ağrılılar adına röportaj Yaptık.

İNTERNET YASASININ ÇIKMASINI BEKLİYORUZ.....

 Türkiye’nin önde gelen medya gruplarından İnternet Haber Medya Grubu bu hafta kapılarını Ağrılılar adına röportaj Yaptık.

Türkiye’nin önde gelen medya gruplarından İnternet Haber Medya Grubu bu hafta kapılarını Ağrılılar adına bizlere açtı.
Bünyesinde internethaber.comgazeteoku.cominternetspor.com,cevapla.tv, gazeteciler.commemurhaber.comelmaelma.com gibi büyük internet sitelerini bulunduran İnternet Haber Yönetim Kurulu Başkanı ve İnternet Medyası Derneği Başkanı Hadi Özışık’la ülkemizde medyanın sorunları ve çıkması planlanan internet yasası ile ilgili çok özel konuları konuşma imkanı bulduk.
2 kişi ile başlayan ve şuan 60 kişi ile artarak devam eden, köşe yazarları ile ülke gündemine damga vuran İnternet Haber Medya Grubunu gezip bilgiler aldıktan sonra Sevgili akrabam Hadi Özışık’ı tebrik ederek röportaja başlıyoruz.
.
Bilmeyenler İçin Hadi Özışık Kimdir?
Profesyonel gazetecilik mesleğine Türkiye Gazetesi'nde (1986) adliye muhabiri olarak başlayan Hadi Özışık, daha sonra Günaydın Gazetesi, Bugün Gazetesi (Dinç Bilgin), Meydan Gazetesi, Milliyet Haber Ajansı, Yeni Günaydın Gazetesi, HBB Televizyonu, Kanal 6, Sağduyu Gazetesi, Tercüman Gazetesi (Ilıcak) ve Star Gazetesi'nde muhabir, yönetici ve köşe yazarı olarak çalıştı.
Best FM'de bir süre "Konuşan Türkiye" programını sunan Hadi Özışık, TGRT Haber'de"Basın Odası" programını yaptı.
28 Şubat sürecinde Yeni Günaydın Gazetesi'nin kapatılmasıyla birlikte işsiz kalan Hadi Özışık, İnternet'le 1999 yılında tanıştı.
28 Şubat sürecinde hakkında bir çok dava açılan Hadi Özışık, 3 yıllık işsizlik dönemi yaşadı. 5 Mayıs 2000 yılında İnternethaber.com'u kurdu. Mesleğini kurucusu olduğu sitede yazarlık yaparak sürdüren Hadi Özışık, iki kişi ile başlattığı yolculuğunu, bugün 60 kişi ile devam ettiriyor.
İnternethaber'den sonra, İnternetspor'u, Gazeteoku'yu, Gazeteciler.com'u, kadın sitesi olarak Elmaelma'yı ve son olarak Cevapla.tv'yi yayını soktu. İnternet Medyası Derneği'nin kurucusu olan Hadi Özışık, 2005 yılından bugüne kadar dernek başkanlığı görevini sürdürüyor.
Gazetecilik mesleğinde bir çok ödül alan Hadi Özışık, kurucusu olduğu İnternethaber.com'un Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından "Yılın İnternet Sitesi" ödülüne layık görülmesini çok anlamlı buluyor. HaberTürk ve TGRT Haber'de program yapan Hadi Özışık, üç çocuk babasıdır. 
Türkiye’de internet ne amaçla kullanılıyor, yararları ve zararları hakkında neler düşünüyorsunuz?
İnternet günümüzde artık herkesin kullanmak zorunda olduğu bir araç haline geldi. İnsanlar cep telefonları aracılığıyla tek tuşla her şeyi takip ediyor, yorumlar yapıyorlar. Türkiye’de internet sınırı yok, herkes bir noktadan sonra istediğini buluyor. Her amaçla kullanılıyor, kötü amaçla da kullanılabiliyor. Faydalanmak isteyende var, Google, bir belediye başkanı anlattı bana. Cami imamı vaaz verirken, “hazreti google’ye giriyoruz, her şeye cevap veriyoruz” diyor. Gerçekten büyük bir derya, bu deryadan faydalanmamak demek başka bir dünyada yaşamak demek.Bu nedenle internet yayıncılığına büyük önem düşüyor. Sıcağı sıcağına tüm haberler anlık okuyucu ile paylaşılıyor ve özel haberlerle internet medyası günümüzde en fazla kullanılan araç haline geldi. Bu nedenle internet günümüz için artık çok değerli bir araç haline geldi.
Kopyala yapıştır haberciliği hakkında düşünceleriniz nelerdir?
İnternet medyası her geçen gün kendini yeniliyor. Mesleğin ilk dönemlerinde kopyala yapıştır haberciliğini çok fazla yaşadık. Ancak son yıllarda bunun önüne geçildi. 4-5 yıldır copy paste olayını kaldırdık. Canavar gibi gazetecilerimiz var, ajanslardan aldığımız haberleri işliyoruz, haberleştiriyoruz. Bizde başka yazarın yazısı yoktur. Copy paste demek bu çünkü. Biz emek veriyoruz ve bunu birilerinin alması hoş değil. Dernek başkanı olarak bana da şikâyetler geliyor. “Bana dava açılmış, faturalar göndermişler” diye. Arkadaşım başkasının haberini izinsiz kullanma sana dava gelmesin. İnternet gazeteciliği merdiven altı 3-5 işsiz gazetecinin yaptığı bir iş değildir. İnternethaber’de 38, Gazetesport’ta 40 kişi çalışıyor. Ankara temsilciliklerimiz var. Şimdi yerele açılıyoruz, her il için site kurduk, Amerika ve Avrupa ülkelerinde olduğu gibi. Ben çok zenginim diyorum, nakte dönüşmemiş bir zenginlik, 38 kişiye iş vermişsem ben zenginim. Bu konuda internet medyası büyük bir sektöre dönüştü ve kurumsal internet siteleri bir çok gencimize iş kapısı haline geldi.

İnternet Medyası Yasası’nın çıkması için büyük mücadele ettiniz. Şuan Konu ne aşamada ?
Yıllardır, internet medyasının merdiven altı iş yapan bir sektör olmadığını ve bu sektörün çok ciddi istihdam sağladığını ifade ediyoruz.
2005 yılından beri İnternet Medyası'nın Yasasının çıkması için dernek olarak mücadele ediyoruz. Başta Cumhurbaşkanları olmak üzere 11 yıldır devletin her kademesinde sektörün sorunlarını dile getirdik. Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, şimdiki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlarımız Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım'a meselemizi anlattık. En sonunda sektörümüzün sorunlarını yıllardır bilen dönemin Ulaştırma Bakanı, şimdiki başbakanımız Binali Yıldırım bu meseleye el attı. İnternet medyasının meselesinde Binali Yıldırım en başından beri bizimle beraber ilk harcı atan kişilerden birisiydi.

"Bu yeni dönemde bu yasanın garantisini aldım." diyen Hadi Özışık, "Nasıl aldım, Binali Yıldırım'a bir kaç defa sözlü olarak söyledim. Kendisi konunun önemini bildiğini ve gerekli talimatları verdiğini söyledi. Bu konuda İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun da büyük desteklerini gördük.

İnternet Medyası Yasası Yakın Zamanda Meclis'ten Geçecek

Başbakan Binali Yıldırım'a bir mesaj attığını anlatan Hadi Özışık şöyle devam etti:
"Bu işe ilk harcı sizle beraber attık ama siz başbakan olduktan sonra internet medyası üvey evlat muamelesi görmeye başladı dedim. 'Haklısınız, bizim bu işi çözmemiz lazım, Türkiye'nin ayıbıdır bu, Numan Kurtulmuş ile görüşelim bu işi çözelim' dedi. Sorunumuza hakim olan Başbakanımız, gerekli talimatları vererek düğmeye bastı. İnşallah İnternet Medyası Yasasını yakın bir zamanda TBMM'den geçireceğiz" dedi.

Yaptığınız özel haberler ve köşe yazarlarınız ile Türkiye’de oldukça ses getiriyorsunuz. Yayın çizginizi nasıl belirliyorsunuz ?
Gazetecilik hayatım boyunca birçok iktidar ve başbakan gördüm. Ancak Türkiye Ak Parti iktidarı ile bambaşka bir yere gitti. Hizmetlerde tabiri caizse devrim oldu. Sağlıkta, ulaşımda, eğitimde her alanda büyük hizmetler yapıldı. Eski Türkiye’yi bilen insanlar olarak devletimize her zaman sahip çıkıyor, hükümetin yanında olmaya çalışıyoruz. Kabine içerisinde çok başarılı bakanlar yer alıyor. Özellikle kadim dostum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu terör konusunda çok başarılı buluyorum. Yine bölgemizin insanı akrabamız Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yaptığı çalışmalarla kabinede ki yerini sağlamlaştırdı. Ve bölge halkı tarafından da oldukça çok seviliyor. Bizlerde yazılarımızla ülkedeki değişimi anlatıyor, geçmişteki Türkiye’nin unutulmaması gerektiğini söylüyoruz
Yerel medya ciddi sıkıntılar yaşıyor bu konuda neler düşünüyorsunuz ?
Özellikle ülkemizin taşra bölgelerinde gazetecilik yapmanın ne kadar zor olduğunu biliyorum. Bir çok medya kuruluşu reklam bütçesi bulamadığı için kendi imkanları ile gazetecilik yapmaya çalışıyor. Yine bölgedeki zor şartlar burada kaliteli gazetecilerin göç etmesine neden oluyor. İnşallah çıkacak olan internet yasası ile bu arkadaşlarımızın maddi ve manevi özlük hakları iyileştirilecek ve meslektaşlarımız bu kutsal mesleği biraz daha rahat bir şekilde yapacaklardır.

Oldukça keyifli geçen röportajımızın ardından Hadi Özışık ve kardeşi Süleyman Özışık’ı Ağrı’ya davet ederek İnternet Yayın Grubundan ayrılıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2018, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER