Sakık: Bu Topraklarda Hep Beraber Barışı Ve Kardeşliği Tekrar Bir Arada Büyütmeliyiz

Sakık: Bu Topraklarda Hep Beraber Barışı Ve Kardeşliği Tekrar Bir Arada Büyütmeliyiz İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alınan Ağrı eski Belediye Eş Başkanı Sırrı Sakık 2005’te Diyarbakır’da o zaman ki Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’a çözüm sürecine dönme çağrısında bulundu. Sakık “Kürt sorunuyla ilgili Sayın Cumhurbaşkanı 2005’te Diyarbakır’da Kürt Sorunu benim sorunum çözeceğiz demişti. İşte biz o gün ki söylenenlerin bugün hayat bulması gerektiğine inanıyoruz. Ve onun için diyoruz ki biz bu topraklarda hep beraber barışı ve kardeşliği tekrar bir arada büyütmeliyiz” dedi.

22 Mart 2017 Çarşamba 13:26
Sakık: Bu Topraklarda Hep Beraber Barışı Ve Kardeşliği Tekrar Bir Arada Büyütmeliyiz
Ağrı merkez Ordu Evi karşısında bulunan otoparkta düzenlenen Nevruz programına İç işleri bakanlığı tarafından görevden alınan Ağrı eski Belediye Eş Başkanı Sırrı Sakık, HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taş demir ve çok sayıda vatandaş etkinliğe katıldı. Alanda vatandaşların ellerinde bulunan Kürtçe (Na) Hayır, sarı, kırmızı, yeşil flamalar dikkat çekti.  Nevruz’a Tutuklu olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın mesajı da okundu.  Sırrı Sakık Nevruz ateşini yakarak vatandaşlarla bir süre sohbet etti.
Nevruz’da konuşan Sırrı Sakık,  Ağrı belediyesini kazandıklarında Belediye’nin 100 Trilyon borcu olduğunu,  Ağrı’da bulunan esnafın hiçbirinin Belediyenin borcu olduğundan dolayı Belediye’ye hiçbir şey satmadığını söyledi.
‘Benim gittiğim gün bu şehirde 13 Trilyona yakın para Ziraat Bankası kasasında duruyordu’
Sakık; “ 3 yıl içerisinde, Ben 30 yıldır aktif siyasetin içerisindeyim.  Son 3 yılım en onurlu siyaset hayatımın yıllarından biriydi. Bu halkı tanıdım, Ağrı’yı tanıdım, insanları tanıdım, kadınları tanıdım çocukları tanıdım. Biz dokunduk birbirimize birbirimizin yaralarına merhem olduk.  Son 3 yılda biz en az 60-70 trilyon borç ödedik.  Buraya kayyum atandığı gün bu şehrin bir tek lira borcu esnafa yoktu. Benim gittiğim gün bu şehirde 13 Trilyona yakın para Ziraat bankası kasasında duruyordu" dedi.
‘Sabah 05.00’ e kadar Demokrasi nöbetinde biz dik durmuşuz’
 15 Temmuz Darbe girişiminde Vali Muşa Işın’ı aradığını belirten Sakık ; “ 15 Temmuz diyorlar ya, her gün televizyonlara çıkıp mağduriyet edebiyatı yapıyorlar.  15 Temmuz akşamı Allah şahittir ki odamdayım televizyonu açtım baktım bir darbe geliyor. Darbe nereden gelirse gelsin.  Biz darbecilere karşı direniriz. Başbakanı aradım, il valisini aradım Selahattin beyi aradım.  Ne oluyor nereye gidiyoruz.  Valiliği aradım saat 22.30’du. Vali bey darbe var ne yapacağız dedim, bana direneceğiz dedi.  Başımın üzerinde yerin var, nerdeysen bende direnmeye geliyorum dedim.  Hiç kimse yok bakın 15 Temmuz akşamı çıplak yüreğimle yürüyüp vilayetin önünde durmuşum.  Vali’nin makamını orada korumuşum.  Demokratik siyasete sahip çıkmışım. İşte biz böyle bir gelenekten geliyoruz.  Sabah 05.00’ e kadar orada Demokrasi nöbetinde biz dik durmuşuz" ifadelerini kullandı.
‘Kürt’ün Azrailli olan MHP, Büyük Birlik Partisi, bugün bize yeni bir Anayasa ile geliyorlar’
Neden Belediye Başkanlığı görevinden alındığını anlatan Sakık; “Sevgili kardeşlerim ben niye görevden alınmışım, ben bir siyasetçiyim ben Sayın Cumhurbaşkanından daha eski bir siyasetçiyim.  Onun için konuşacağım.  Ne demişim?  Bu topraklarda barış ve kardeşlik olsun.  Silahlar sussun bu kan deryasından bıktık, yorulduk demişim.  Ban bunlardan dolayı ceza vermişler. Bundan dolayı da Belediye’ye el koyuyorlar. Siz dünyanın neresinde görmüşsünüz Azrail’in can bağışladığını. Kürd’ün azraili olan MHP, Büyük Birlik Partisi, bugün bize yeni bir Anayasa ile geliyorlar. Ya bunlar Kürt’ün ölüsüne bile Fatiha okuyamazken, bunlar Kürtlere özgürlük diğer farklı kimliklere özgürlük ve demokrasi getirebilirler mi?  İşte birileri de çıkıyor tehdit ediyor. Ülkü Ocakları Genel Başkanı çıkıyor gerekirse elimize silah alırız, gerekirse savaşırız diyor.  Hiç kimse ne sizin silahınızdan ne sizin savaşınızdan korkmuyor" diye konuştu.
Bu sorunu nasıl çözeriz biliyor musunuz? Hani Sayın Cumhurbaşkanı 2005’te gitmişti Diyarbakır’da Kürt Sorunu benim sorunum çözeceğiz demişti ya, işte biz o gün ki söylenenlerin bugün hayat bulması gerektiğine inanıyoruz.  Ve onun için diyoruz ki biz bu topraklarda hep beraber barışı ve kardeşliği tekrar bir arada büyütmeliyiz. 3 yıl boyunca size ne emeğim varsa arkadaşlarımla birlikte helal olsun. Bin kez helal olsun bu kentte.  Ama siz biz bilinçli bir şekilde hakkınızı asla eğer birinin kalbini kırmışsak bu kent için olmuştur. Bu halk için olmuştur. Onlarında bize haklarını helal etmelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.
Nevruz alanında herhangi bir sıkıntı olmadan olaysız dağıldı.  
İhlas Haber Ajansı
Anahtar Kelimeler: ağrı barış kardeşlik

    Yorumlar

TÜMÜ Yazarlar
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
AĞRI İ. Ç. ÜNİVERSİTESİAĞRI MİLLİ EĞİTİM AĞRI VALİLİĞİ
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv