Patnos Hayvan Borsası Hayata Geçiyor

Patnos belediyesi tarafından hayat geçirilen hayvan Borsaı ve Hayvan kesimhanesi projesi başlıyor.

03 Ağustos 2015 Pazartesi 15:25
Patnos Hayvan Borsası Hayata Geçiyor
Başkan Cem Avşin AKBAY, canlı hayvan borsasının Patnos için çok önemli bir ihtiyaç olduğunu vurguladı.
ilçenin  en önemli ihtiyaçlarından birinin canlı hayvan borsası olduğunu tespit eden Başkan AKBAY, netice alıncaya kadar konuyu gündeminden hiç düşürmedi.
Başkan AKBAY: “Patnos ilçe  ekonomisi, temelde hayvancılık sektörüne dayanmaktadır. Halkın en önemli geçim kaynağı hayvan yetiştiriciliği ve ticaretinden sağlanmaktadır.Çevre İllerimiz ve ilçelerimizden hemen hemen her bölgesine, yılda yaklaşık 100-150 bin civarında büyükbaş ve küçükbaş sevki yapılmaktadır. Ayrıca hayvan hareketleri açısından patnos ilçemiz, komşu illerin hatta bölgenin kavşak noktasında ve merkezi bir konumundadır. Böyle büyük bir ekonomik faaliyetin olduğu bu sektörde, hayvan borsasının olmaması büyük bir eksikliktir” dedi.
Başkan AKBAY, “Alıcı-satıcının memnuniyeti, kayıt altında ve güvenli bir alışveriş ortamı sağlama, çevre ve toplum sağlığı, hayvan refahı ve hayvan hastalıklarını önleme adına Patnos’da, entegre bir canlı hayvan borsası kurulmasının bir zorunluluk olduğunu” vurguladı.
Başkan AKBAY, bu süreçte çok önemli çalışmalar yapıldığına dikkat çekerek şu ana kadar yapılan çalışmaları kısaca şöyle özetledi:
“Yaklaşık 2  bin civarında büyük ve küçükbaş hayvan kapasiteli bir canlı hayvan borsasına ihtiyaç olduğunu tespit ettiklerini,
Hayvancılık sektörü ile ilgili Kamu ve Sivil Toplum Kuruluşları başta olmak üzere tüm paydaş kurum ve kuruluşlarla hayvan borsasının işletmeciliği, kapasitesi ve kurulacak bölge açısından çok sayıda toplantılar yapılarak bu anlamda bir Konsensüs sağlandığını,bellirterek.
Patnos  Belediyesi, yıllardır kentte halk sağlığını tehdit eden ve ciddi bir çevre sorunu yaratan hayvan kesimlerinin daha sağlıklı ve hijyenik bir ortamda gerçekleştirilmesi için  tasarladığı modern kesimhane İdare binası, kafeteryası, konaklama ve sosyal tesisleri, soğuk hava depoları, dükkanları, açık ve kapalı hayvan bekleme ve muayene yerleri ile modern şekilde tasarlanan yeni kesimhane kısa sürede  tamamlanacak. Belediye Başkan Cem Avşin AKBAY , bu proje ile birlikte Patnos'un önemli bir sorununun daha çözülmüş olacağını belirtti.
Yaplacak tesisin videosunuda basın mensupları ile paylaştı.


    Yorumlar

TÜMÜ Yazarlar
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
AĞRI İ. Ç. ÜNİVERSİTESİAĞRI MİLLİ EĞİTİM AĞRI VALİLİĞİ
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv