AĞRI’NIN DÖRT YANI GELİŞECEK

AK Parti Belediye Başkan Adayı Savcı Sayan seçim çalışmalarında Ağrı’yı dört yandan geliştirecek projeler uygulayacak.

AĞRI’NIN DÖRT YANI GELİŞECEK

Sosyal belediyeciliğe ağırlık vererek Ağrı’nın kısa zamanda gelişmesini sağlayacak projeler hazırlayan Savcı Sayan, hem şehir merkezinde hem de şehrin dışında ilerleme kaydedecek çalışmalar yürüteceğini söyledi.

31 Mart yerel seçimlerinde Ağrı’da Belediye Başkanı seçilmek için seçim çalışmaları yürüten Savcı Sayan, Ağrı’yı dört yanıyla geliştirecek projeler hazırladı. Ağrı’da kapı kapı gezerek esnafın, işçinin ve yoksul ailelerin sıkıntılarını dinleyen Sayan, seçildiği takdirde bu doğrultuda birçok proje hazırlayarak Ağrı için hem kısa vadede hem de uzun vadede çalışmalara imza atacak. Ağrı’ya yakışan taksi duraklarından, otopark sistemine kadar Ağrı’yı her anlamda geliştireceklerini vurgulayan Sayan, katıldığı bir programda şu açıklamaları yaptı:

‘’Ağrı diğer şehirlere göre biraz geri kalmış. O yüzden Ağrı’nın kısa zamanda kalkınması için çok yönlü çalışmalar yürütülmesi gerekiyor. Yani bir tarafı gelişirken diğer tarafı geri kalmamalı. Biz projelerde Vali Süleyman Elban ile birlikte bu konuya dikkat ettik. Ağrı’nın dört yanını kapsayacak çalışmalar yürüteceğiz.’’

Şehirde imar planının olmadığı için çok sayıda çıkmaz sokaklar olduğunu ve şehirde bulvarların olmadığını vurgulayan Savcı Sayan, ‘’herkes kendine göre evler, dükkânlar yapmış. Bunların hepsini vatandaşın hakkını hukukunu kaybettirmeden çözeceğiz. Zaten ayda yılda bir ev sahibi olmuş ya da bir parça arsa sahibi olmuş onu da elinden alacak değiliz. Kimseyi kırmadan, toplumsal bir barış içerisinde bu işi çözeceğiz’’ dedi.

Ağrı’da en temelden başlayıp bütün eksikleri tamamlayacaklarını dile getiren Savcı Sayan, ‘’Burada arıtma tesisleri yok. Arıtma tesisleri kuracağız. Murat Nehri’ni ıslah ettikten sonra Murat Nehri’nin her iki yakasına yapacağımız restoran, çocuk oyun parkları, dinlenme bankları, kafeterya ve sosyal donatı alanlarıyla Murat Nehri çevresi hak ettiği güzelliğe kavuşacak. Murat Nehri çevresi cazibe merkezi olacak’’ diye konuştu.

Şehir merkezinde Ağrılıların ihtiyaçlarını karşılayacakları konaklar inşa edecekleri belirten Sayan,  ‘’Her mahallemize mahalle muhtarlığının, kıraathanenin, mescit, abdesthane ve çocuk bakım bölümünün bulunduğu mahalle konakları inşa edeceğiz’’ ifadelerini kullandı.

Taksi durakları için geliştirdikleri projeye değinen Sayan, ’’Ağrı’daki taksi durakları, şehrin en önemli değerlerinden olan Ağrı Dağı ve Nuh’un gemisi temaları ile yeniden düzenlenecek. Kişisel ihtiyaçlara konforlu çözümler sunan bu taksi durakları, Ağrılı taksicileri modern taksi duraklarına kavuşturacak’’ dedi.

Belki de Ağrı’nın en büyük sorunlarından olan Otopark sistemi ile ilgili projesini anlatan Sayan bu projenin Ağrılıları rahata kavuşturacağını söyledi. Sayan,  ‘’Ağrı’da, şehrin otopark sorununa çare olması için projelendirilen otopark çözümleri hizmete girecek. Ağrı’da trafik, şehrin dört bir yanında olduğu gibi huzura erecek, caddelerdeki karmaşıklık bitecek, yollar düzene girecek’’ şeklinde konuştu.

Kentin kalbi konumundaki alana Ağrı Kent Meydanı açacaklarını anlatan Sayan, ‘’Meydan, Ağrılıların gün içerisinde arzu ettikleri an vakit geçirebilecekleri ortak sosyal alanlara sahip olduğu gibi Ağrı Dağı konsepti ile dikkat çeken kafeteryası sayesinde de kentin çekim merkezlerinden biri haline gelecek’’ ifadelerini kullandı.

Ağrı’da büyük eksiklik olan modern sebze ve meyve haline değinen AK Parti adayı Sayan, ‘’Ağrı’da pazar esnafı, vatandaşın sağlıklı besin ihtiyacını karşılamak adına şehri sokak sokak gezerek mal tedarik etmekle uğraşmayacak. Modern sebze ve meyve hali, kaliteli gıda anlamında şehrin en güvenilir adresi olacak, Ağrılılar taze sebze ve meyveye güvenle ulaşacak’’ dedi.

Modern semt pazarları kurarak gıdadan giyim kuşama, vatandaşın ihtiyaç duyacağı pek çok şeyi bir noktada sunan modern semt pazarları kurulacağını kaydeden Savcı sayan, Ağrılıların ev ve kişisel gereksinimlerine kolayca ulaşmanın konforunu yaşayacağını söyledi.

Seyyar satıcıları için de daha modern şartlar sağlayacağını ifade eden Sayan, Ağrı’nın geleneksel el sanatlarını yapan sanatkârlar için özel dükkânlardan oluşan Sanatkârlar Çarşısı inşa edeceklerini ifade eden Savcı Sayan, böylece hem Ağrı’nın gelenekleri yaşatılacak, hem de Ağrı ekonomisine katkı sağlanacağını dile getirdi.

Projelerinde çocukları da unutmayan Savcı Sayan, çocukların gönüllerince eğlenebilmesi, stres atabilmesi ve şehirde kendileri için alanlara yer verilmesi için Ağrıland oyun ve eğlence merkezi kuracaklarını söyledi.

Sayan Ağrı’nın bir diğer önemli sorunu olan çöp sorunu için, çevreci çözümler kapsamında Ağrı’ya yeni yatırımlar yapılarak çözüleceğini söyledi. Geri dönüşüm sistemi kuracaklarını belirten Sayan,’’Atık olarak değerlendirilen maddelerin cinsine göre ayrıştırılıp ekonomiye kazandırılacağı geri dönüşüm tesisleri kurulacak. Kentin sokakları cam, plastik, kâğıt gibi atıklardan kurtulacak’’ ifadelerini kullandı.

Ağrı için projelerini geliştirirken her yönüyle şehrin dört yanını kapsamasını dikkate aldıklarını yineleyen AK Parti Belediye Başkan Adayı Savcı Sayan, sözlerine ‘’Ağrı’mız tek bir yöne doğru gelişmeyecek. Büyümeyi şehrin dört bir yanı hissedecek. Ağrı’nın dört bir yanı aynı şekilde kalkınacak, güzelleşecek’’ ifadelerini ekled

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 12:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER