Salgına Karşı Yeşil Yapraklı Sebzeler.

Uzmandan salgına karşı 'koyu yeşil yapraklı sebze' önerisi

Salgına Karşı Yeşil Yapraklı Sebzeler.

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Ruşen Aksu, mevsim farklığı beraber artan koronavirüs ve grip salgınına karşı bağışıklık sistemini güçlendirmenin ehemmiyetine vurgu yaparak, koyu yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesini önerdi. Aksu, "Ispanak, maydanoz, su teresi ve rokayı hem sabah kahvaltısında hem de gün içinde salatalarımızda tüketmeliyiz. Sülforafan itibariyle zengin, bağışıklığı yükselten karnabahar, brokoli, Brüksel lahanasını bol bol yemeliyiz. C vitamini bakımından zengin kivi, portakal, ananas gibi meyveleri de kesinlikle tüketmeliyiz" diye konuştu.

Koronavirüs salgınının yanı sıra son günlerde artan grip olaylarına karşı Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Ruşen Aksu, bağışıklık sisteminin güçlendirmek için kimi tavsiyelerde bulundu. Değişen mevsim koşullarıyla bağışıklık sistemini savunmanın koronavirüs ve gribal enfeksiyonlara karşı ehemmiyetli olduğunu ifade eden Aksu, "Koyu yeşil yapraklı sebzeleri beslenmemize kesinlikle ilave etmeliyiz. Ispanak, maydanoz, su teresi, roka ve benzerlerini hem sabah kahvaltısında hem de gün içinde salatalarımızda tüketmeliyiz. Sülforafan itibariyle zengin, bağışıklığı yükselten, karnabahar, brokoli ve Brüksel lahanasını da sabah kahvaltısı veya gün içinde salatalarımızda bol bol yemeliyiz. C vitamini istikametinden zengin kivi, portakal, ananas gibi meyveleri de mutlaka tüketmeliyiz. Bağışıklığın yüksek olmasında diğer ehemmiyetli minerallerden bir ötekisi ise selenyum ve çinkodur. Bunların düşük olması halinde desteklerin alınması ve beslenmeye Brezilya fıstığı ve kuruyemişler ilave etmelidir. Zencefil, zerdeçal ve kükürtlü besinlerden sarımsak, soğan da mutlaka ilave etmeli" dedi. 

'D VİTAMİNİ DÜŞÜKSE DOKTOR KONTROLÜNDE DESTEK ALINMALI'

Bağışıklık sistemini güçlendirmede D vitamininin ehemmiyetli rolü olduğunu anlatan Aksu, "Kanda D vitamini değerlerimiz düşükse uygun desteklerin doktor kontrolü altında alınmasını öneriyoruz. Gün içinde yeşil çayın her gün bir fincan tüketilmesi gerekir. Zencefil, ıspanak, yeşil çay, ananas ve maydanozdan bir karışım hazırlayıp gün içinde tüketebilirsiniz. Bir su bardağı demlenmiş çayın içine koyacakları bir avuç ıspanak, bir dilim zencefil, bir dilim ananas ve 10 dal maydanoz ile hazırlayacakları bu içecek bağışıklığın yükseltilmesi açısından çok ehemmiyetli bir destek sunacaktır" diye konuştu.

'KIŞ NEBATLARINA İLGİ ARTTI'

Sur kazasında baharat ve bitkisel ürünlerin satışını yapan Cahit Gürkaş, koronavirüs ve gribin kış aylarında gittikçe yoğunlaştığına dikkat çekerek, şunları kaydetti:

"Bu mevsimlerde, bilhassa grip ve soğuk algınlığına karşı daha dikkatli olunması gerekli. Buna bağlı olarak bağışıklık sistemini güçlendirmek için bizlerin tavsiyesi zencefil, nebat çiçeği, adaçayı, zerdeçal ve kuşburnu gibi bitkilerin demlenme usulü yapılarak tüketilmesidir. Özellikle bizim önerdiğimiz udi hindi bitkisi bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekte ve vücudun kış aylarında soğuk algınlığına karşı vücut direncini artırmaktadır. Yoğun olarak sattığımız bitkilerin başında zencefil, zerdeçal, papatya, adaçayı, kuşburnu, karabaş çayı geliyor. Tabi bunların bu tür vaziyetlerde bir uzmana müracaat edilerek kullanılması gerekiyor. Sözgelişi zencefili günde 4 gramdan fazla kullanmamak gerekiyor. Ters takdirde bu vücutta zehirli madde maddesi oluşturur. Bunlara dikkat edilirse daha iyi olur."

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2020, 21:39
banner184
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER